| امروز : سه شنبه 04/ 07/ 1396 (11:00)| جستجو

 صـفـحـه اصـلـی > پل ماکارونی

معرفی سازه ماکارونی

مقدمه

پل های ماکارونی مدل اولیه پل های واقعی هستند. در پل ماکارونی، جنس تمام المانها و اعضای آن از ماکارونی است و با توجه به فشاری یا کششی بودن اعضا، مشخصات هندسی آن از قبیل قطر و طول لازم برای آن ها انتخاب میشود. این سازه ها در مقیاس کوچکتر نسبت به سازه های واقعی طراحی و ساخته می شوند و در واقع، این ساز ها بعنوان ماکت ساخته نمی شوند و سازه ای که بار بیشتری را تحمل می کند، در مسابقات جایگاه بالاتری را دارد. برای تشکیل گره ها (اتصالات) نیز از چسب استفاده میشود. در مهندسی عمران درسی به نام تحلیل سازه ها وجود دارد که در بخشی از آن که مربوط به خرپاها (سازه های به کار رفته در پلها) است، روند محاسبه نیروهای اینگونه پلها تدریس میشود و غالبا دانشجویان درسال دوم تحصیل آن را فرا میگیرند.

هدف از برگزاری مسابقات پل ماکارونی

در مسابقه های پل ماکارونی سعی بر این است که دانشجو بتواند از بین ایده های مختلف برای طراحی، بهترین ایده را انتخاب نماید. دانشجوان بایستی با توجه به دروس اصلی مهندسی از قبیل استاتیک و مقاومت مصالح مدول الاستیسیته و همچنین توان باربری مصالح را تخمین بزنند و به کمک دروسی همچون تحلیل سازه ها و نرم افزار های مهندسی، میزان نیروی وارده به المان ها را محاسبه نماید و از این طریق می توانند رفتار سازه های خاص و واقعی از قبیل پل را مدل سازی و بررسی نمایند. بنابراین یکی از اهداف مهم برگزاری این مسابقات، فراگیری دروس تئوری و کاربرد آن در عمل می باشد. همچنین این مسابقات بهانه ایی مناسب برای دانشجویان جهت یادگیری نرم افزار های مهندسی می باشد.

مقامات کسب شده در مسابقات پل ماکارونی

1- مقام اول کشوري، مسابقات سراسري پل ماکاروني، لارستان فارس، آذر 1385.
2- مقام سوم کشوري، مسابقات سراسري باشگاه پژوهشگران جوان، دانشگاه آزاد اسلامي قزوين، مرداد 1385.
3- مقام اول کشوري، مسابقات سراسري پل ماکاروني رودهن، بهمن 1387.
4- مقام سوم کشوري، پنجمين جشنواره دانشجويي عمران، کاشان مرداد 1388.
5- مقام چهارم کشوري، پنجمين جشنواره دانشجويي عمران، کاشان، مرداد 1388.
6- کسب دو مقام اول و سوم بین المللی از مسابقات بین المللی 2010 مجارستان که در 31 اردیبهشت سال 1389 برگزار شد (گرایش سنگین (آزاد)). مقام اول مربوط به مدل سازی دقیق قدیمی ترین پل کابلی مجارستان همراه با جزئیات کامل سازه ای و معماری آن بود. این پل، قدمتی 100 ساله دارد که بر روی رود دانوب بین بودا و پست ساخته شده است که در حال حاضر نیز بر روی آن تردد صورت می پذیرد. لازم به ذکر است که این پل به دلیل قدمت و طراحی منحصر به فرد نسبت به زمان طراحی آن، بعنوان نماد ملی مجارستان محسوب می شود.
7- مقام سوم کشوري، مسابقات سراسري پل ماکاروني دانشگاه علم و صنعت، مرداد 1391.

    کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به دانشگاه آزاد اسلامی قزوین می باشد. طراحی و پیاده سازی : اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات-واحد اینترنت